Dílo Panny Marie

Legionáři si jsou velmi dobře vědomi toho, že se dávají k dispozici Marii, aby ona mohla konat své poslání. Legionářská služba se zakládá zcela na učení o mystické těle Kristově. Už při prvním setkání Mariiny legie bylo jejím členům jasné, že se chtějí stát jejími prodlouženými pažemi. Podle spisů Ludvíka Marie Grigniona z Montfortu se stali na ní závislými a dali se do jejích služeb. Jen tak mohou legionáři mnoho dosáhnout pro Boží království. Před každým úkolem si kladou otázku: Co můžeme udělat, aby byl Bůh ve světě více milován?

Cílem Mariiny legie je oslava Boha svatostí svých členů a apoštolát. Podstatné pro ni není zpracování určitého množství úkolů, ale vedení jednotlivých členů ke svatosti. Prostředek, jímž chce Legie dosáhnout svého cíle, je osobní služba pod vedením Ducha svatého. K tomu slouží každotýdenní schůzka legionářů v prezidiu, modlitba a aktivní práce při apoštolátu. Tady jsou důležitá slova Páně: „Já jsem vinný kmen; vy ratolesti. Kdo zůstává ve mně a já v něm, ten nese mnoho ovoce; neboť jste-li mimo mne, nemůžete dělat nic“. (Jan 15,5)

Všichni křesťané jsou povoláni ke svatosti podle slova apoštola: ,A hle, Boží vůlí je toto: vaše posvěcení‘. (1 Sol 4,3) Legie chce při tom být pomocí svým členům. V každé diecézi musí nejprve požádat biskupa o souhlas se svou činností, stejně tak i ve farnosti je nutný souhlas faráře.

Mariina legie si získala také uznání několika papežů a od roku 2014 je právnickou osobou katolické církve.

Povinnosti legionáře:

Každý legionář přijímá čtyři povinnosti, které se připomínají každý měsíc při týdenním setkání:

1.přesná a pravidelná účast na týdenní schůzce prezidia

2.denní modlitba kateny (Magnificat)

3.vykonání aktivní legionářské práce ve dvojici s druhým legionářem

4.zachování důvěrnosti o informacích, které se legionář dozví na schůzce nebo při apoštolátu.

Týdenní schůzka prezidia a rady Legie

Prezidium je nejmenší jednotka Mariiny legie. Každé prezidium má pět důstojníků, kteří mají určité úlohy a vedou schůzku. Jsou to: duchovní vůdce, prezident, viceprezident, tajemník a pokladník.  Každý týden se legionáři shromáždí kolem Matky Boží, aby se společně modlili, pracovali a učili se. Každá schůzka na celém světě probíhá stejně. Modlí se růženec, katena, čte se z Příručky, podávají se zprávy o provedené práci a rozdělují se nové úkoly, duchovní vůdce má krátkou promluvu…

Důstojníci také zastupují prezidium při měsíční schůzce vyšší rady. Tyto schůzky slouží k tomu, aby Legie měla regionální a mezinárodní vedení. Zde se také plánuje šíření organizace do dalších farností. Místní vyšší rady jsou kurie, komitium a regie, celostátní je většinou senát a celosvětové vedení v Dublinu se nazývá concilium.

Legionářská práce

Prezidium posílá legionáře ve dvojici s jasným apoštolským úkolem, stejně jako Ježíš posílal své učedníky po dvou. Práce se provádí ve spojení s Marií, legionáři se snaží vidět ve všech lidech Krista a jako Maria mu sloužit. Každý člen věnuje apoštolátu dvě hodiny týdně, po domluvě s místním farářem mohou být převzaty nejrůznější úkoly. Návštěvy nemocných a starých lidí, pouliční apoštolát, příprava na první svaté přijímání a biřmování, vedení modlitebních skupin…. Pouze materiální pomoc se neposkytuje, to je úloha jiných organizací.

Každý je povolaný

Každý katolík, který věrně žije svou víru, se může stát členem Mariiny legie bez ohledu na stáří, národnost či vzdělání. Musí být hotov plnit povinnosti, které patří ke členství. Po zkušební době 3 měsíců může složit slib Duchu svatému. To probíhá při schůzce prezidia. I děti a mladiství se mohou zúčastnit, slib složí až jako dospělí. Kromě aktivních legionářů jsou i modlící se členové. Podporují Legii každodenní modlitbou legionářských modliteb a růžence.

Každý zájemce se může přijít podívat na schůzku prezidia jako host, a pak se může rozhodnout, zda začne zkušební dobu.